Katakune - Buying A Pen | 3D Animation Preschooler Cartoon from Aldric Chang on Vimeo.
Rancangan Pengajaran
RANCANGAN PENGAJARAN
Tema : Buah-Buahan
Tajuk : Warna warni buah-buahan
Tarikh : 8 Mac 2009
Kelas : Prasekolah Lestari
Masa : 30 minit
Bilangan pelajar : 25 orang
Umur pelajar : 6 tahun
Komponen : Bahasa dan Komunikasi
Hasil Pembelajaran : 1.1.5 Mendengar dan memberi gerak balas terhadap arahan guru
Objektif Khusus : Kanak-kanak dapat mengenal warna buah-buahan dan memadankan warna yang sama dengan betul.
Bahan : Gambar buah-buahan ( strawberi, oren, pisang, epal, anggur ), video permainan interaktif warna, kad huruf warna ( merah, oren, kuning, hijau, ungu ).
Pengetahuan sedia ada pelajar : Kanak-kanak dapat mendengar dan
memahami arahan mudah
Komponen yang berkaitan : Komponen kognitif dan komponen sosioemosi.
Nilai dan tingkah laku : Bekerjasama dalam kalangan kanak-
kanak dan patuh kepada arahan guru.
Set induksi (4minit)
-Paparan Klip Video-
1) Guru menunjukkan klip video buah-buahan kepada kanak-kanak.
2) Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak.
a) Apa yang kanak-kanak lihat dalam klip video tadi?
b) Apa warna yang terdapat dalam klip video tadi?
c) di mana kanak-kanak dapat melihat buah-buahan tersebut.
3) Guru menunjukkan buah sebenar kepada kanak-kanak.
4) Guru menerangkan kepada kanak-kanak bahawa mereka akan bermain dengan warna buah-buahan.
Aktiviti 1 ( 7 minit)
1) Guru menunjukkan gambar buah strawberi (merah), pisang (kuning), epal (hijau), anggur (ungu), oren (oren) satu persatu.
2) Guru menerangkan warna buah-buahan tersebut kepada kanak-
kanak.
3) Guru meminta menyebut warna buah-buahan tersebut.
Aktiviti 2 ( 7 minit)
-Paparan Perkataan Warna-
1) Guru menunjukkan paparan perkataan warna merah, kuning. oren, hijau dan ungu di komputer.
2) Guru meminta kanak-kanak mengeja perkataan tersebut satu persatu.
3) Beberapa orang kanak-kanak diminta untuk menyebut kembali
perkataan tersebut.
Aktiviti 3 ( 8 minit )
- Paparan Laman Interaktif Permainan Warna-
1) Guru membuka paparan laman interaktif permainan warna untuk
kanak-kanak.
2) Guru menunjukkan cara untuk bermain padanan warna tersebut.
3) Guru meminta beberapa orang kanak-kanak untuk memadankan
warna yang sama dalam permainan tersebut.
4) Guru meminta kanak-kanak yang lain sama-sama memerhati dan
menyebut warna yang dipadankan.
Penutup (4minit)
-Nyanyian-
1)Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak tentang pembelajaran
sebagai peneguhan.
2) Guru meminta kanak-kanak menyanyikan lagu "Warna-Warni Buah-
Buahan."
1 comments:
wah2...lawa page....heeeeeeee
Post a Comment